tel.: 502 161 251 | @: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.      

Konsultacje psychologiczne / neuropsychologiczne

Alzcheimer / Udary / Lęk / Depresja / Autyzm / Zespół Downa

Konsultacje psychologiczne i neuropsychologiczne kierowane są do osób zmagających się z różnego rodzaju problemami psychologicznymi i neuropsychologicznymi. Jest to pierwszy krok do diagnozy obszaru problemowego danej osoby i ustalenia, czy i w jakim zakresie wymagana jest terapia psychologiczna lub neuropsychologiczna.

 

Czym jest neuropsychologia?

Neuropsychologia jest subdyscypliną psychologii badającą związek pomiędzy pracą centralnego układu nerwowego (mózgu) a, zachowaniami pacjenta, opracowaną w wyniku obserwacji klinicznej objawów behawioralnych (zachowania), emocjonalnych oraz poznawczych. Neuropsycholog kliniczny jest osobą, która skończyła 5-letnie studia magisterskie z psychologii oraz 4-letnią specjalizację kliniczną z neuropsychologii, zdobywają tym samym szeroką wiedzę z zakresy psychologii, psychiatrii, neuroanatomii i neurofizjologii. Jego praca polega na badania i odkrywaniu związku pomiędzy funkcjonowaniem mózgu, a zachowaniem pacjenta. W efekcie diagnozy możliwe jest uzyskanie wglądu w funkcjonowanie pacjenta w codziennym życiu, pod względem takich kryteriów jak pamięć, uwaga, myślenie, orientacja auto i allopsychiczna, funkcje wykonawcze, funkcje językowe. Diagnoza jest pierwszym ale bardzo ważnym elementem współpracy na linii neuropsycholog – pacjent. Dzięki niej możliwe jest opracowanie planu terapii/rehabilitacji, wyznaczając mocne i słabe strony funkcjonowania emocjonalnego, behawioralnego i poznawczego danej osoby.

 

W trakcie badania neuropsycholog wykorzystuje metody klasycznej diagnozy psychologicznej oraz specyficzne dla własnej dziedziny takie jak testy neuropsychologiczne czy próby kliniczne. Dodatkowo wspiera diagnozę za pomocą badań neuroobrazowych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, EEG). Swoją pracę i diagnozę zawsze stara się wykonywać w jak najbardziej komfortowy sposób dla pacjenta.

 

Przebieg badania neuropsychologicznego

W trakcie badania, neuropsycholog rozmawia z pacjentem, szczegółowo analizuje dostępną dokumentację medyczną oraz przeprowadza szereg testów psychometrycznych oraz tzw. prób klinicznych. Wykonanie pełnego badania procesów poznawczych zajmuje ok. 3-4 godzin i jest realizowana podczas kilku spotkań. Dzięki holistycznej diagnozie, możliwa jest ocena które procesy i w jakim stopniu zostały zaburzone oraz jakie są mocne strony pacjenta, na których można budować program rehabilitacji. Diagnoza neuropsychologiczna pozwala stwierdzić jakie procesy poznawcze są na obniżonym, a jakie na prawidłowym poziomie i z dużym prawdopodobieństwem wyjaśnić z jakiego powodu to wynika.

Dla kogo porady psychologa i neuropsychologa

 

Dla osób zmagających się z:

  • lękiem
  • depresją
  • bezsennością
  • bólami przewlekłymi
  • Alzheimerem
  • chorobami demencyjnymi

Pomoc i konsultacje kierowane są również dla osób, które są po udarach lub wszelkich urazach czaszkowo-mózgowych.

Konsultacje dedykowane są również osobom z zespowem Downa czy autyzmem.

 

Oferujemy pomoc dla dzieci z ADHD, dyslekcją czy dysgrafią oraz dla dzieci cierpiących na uzależnienie od sprzętów mobilnych jak smartfony, tablety oraz uzależnionych od mediów społęcznościowych.

Diagnoza neuropsychologiczna

Problemy z pamięcią - leczenie Dementis

Pamięć

Problemy z mową - leczenie Dementis

Funkcje językowe

Problemy z uwagą - leczenie Dementis

Uwaga

Problemy z codziennymi pracami - leczenie Dementis

Funkcje wykonawcze

Zaburzenia widzenia - leczenie Dementis

Funkcje wzrokowo - przestrzenne

Problemy z myśleniem - leczenie Dementis

Myślenie i spostrzeganie

Neuropsychologia jest subdyscypliną psychologii badającą związek pomiędzy pracą centralnego układu nerwowego (mózgu) a, zachowaniami pacjenta, opracowaną w wyniku obserwacji klinicznej objawów behawioralnych (zachowanie), emocjonalnych oraz poznawcznych. Neuropsycholog kliniczny jest osobą, która skończyła 5-letnie studia magisterskie z psychologii oraz 4-letnią specjalizację kliniczną z neuropsychologii, zdobywają tym samym szeroką wiedzę z zakresy psychologii, psychiatrii, neuroanatomii i neurofizjologii. Jego praca polega na badania i odkrywaniu związku pomiędzy funkcjonowaniem mózgu, a zachowaniem pacjenta. W efekcie diagnozy możliwe jest uzyskanie podglądu na funkcjonowanie pacjenta w codziennym życiu, pod względem takich kryteriów jak np.: pamięć, uwaga, myślenie, orientacja auto i allopsychiczna, funkcje wykonawcze. Diagnoza jest pierwszym ale bardzo ważnym elementem współpracy na linii neuropsycholog – pacjent. Dzięki niej możliwe jest opracowanie planu terapii/rehabilitacji, wyznaczając mocne i słabe strony funkcjonowania emocjonalnego, behawioralnego i poznawczego danej osoby.

W trakcie badania neuropsycholog wykorzystuje metody klasycznej diagnozy psychologicznej oraz specyficzne dla własnej dziedziny takie jak testy neuropsychologiczne czy próby kliniczne. Dodatkowo wspiera diagnozę za pomocą badań neuroobrazowych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, EEG). Swoją pracę i diagnozę z pacjentem zawsze stara się wykonywać w jak najbardziej komfortowy sposób, dla osoby która odwiedza jego gabinet.

Przebieg badania

W trakcie badania, neuropsycholog rozmawia z pacjentem, szczegółowo analizuje dostępną dokumentację medyczną oraz przeprowadza szereg testów psychometrycznych oraz tzw. prób klinicznych. Wykonanie pełnego badania procesów poznawczych zajmuje ok. 3-4 godzin i jest realizowana podczas kilku spotkań. Dzięki holistycznej diagnozie, możliwa jest ocena które procesy i w jakim stopniu zostały zaburzone oraz jakie są mocne strony pacjenta, na których można budować program rehabilitacji. Ponadto dobrze przeprowadzona diagnoza, pozwala z dużym prawdopodobieństwem na określenie, czy problem pacjenta są spowodowane organicznym uszkodzeniem tkanki mózgowej, czy też wynikają z innych problemów