tel.: 502 161 251 | @: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.      

Terapia Neurofeedback

Metoda neurofeedbacku/EEG-Biofeedbacku to wykorzystanie urządzenia EEG, do odzwierciedlenia procesów psychofizjologicznych człowieka. Jest jednym z narzędzi szerszej dziedziny terapii jaką jest biofeedback, wchodzący w skład tzw. psychofizjologii stosowanej.

 

Neurofeedback wykorzystuje aktywność mózgu, którą można zaobserwować na ekranie komputera praktycznie bez opóźnienia (na nowoczesnym sprzęcie w ciągu 50-100 milisekund). Obrazowanie przyjmuje formę linii na wykresie, podobną do tej jaką generuje EKG podczas badania czynności serca. Podczas treningu neurofeedback pacjent uczy się wytwarzać/kontrolować odpowiednie wzorce fal mózgowych, wpływając tym samym na swój stan psychosomatyczny – pacjent zdobywa więc umiejętności do samoregulacji.

 

Biofeedback nie jest nowym odkryciem, a dowody naukowe na to, że treningi w tej domenie są skuteczne pochodzą już z lat 70-tych XX wieku. Neurofeedback jest metodą bezpieczną, mogącą dostarczać dużo satysfakcji z ćwiczenia dla pacjenta. Metoda może pomagać w redukcji lęku, trudności w koncentracji, zaburzeń snu, poprawie sprawności procesów poznawczych lub jako element programu rehabilitacyjnego dzieci i osób dorosłych z różnego rodzaju uszkodzenia mózgu.